Opoje u konia i ich przyczyny

Doskonale wiemy, że każdy właściciel chce, aby jego zwierzę było zdrowe i cieszyło się jak najlepszym samopoczuciem. Zdarza się jednak, że konie chorują, co ma związek nie tylko z ich gorszym nastrojem, ale przede wszystkim kondycją fizyczną. Jedną z chorób, jakie można stosunkowo często zaobserwować w stadninie, są opoje – nieprzyjemne opuchlizny, czasami przeszkadzające w ruchu. Jak je w łatwy sposób zdiagnozować?

Objawy opoi u koni

Pierwszym objawem opoi jest, wcześniej wspomniany, obrzęk pojawiający się w okolicach stawów pęcinowych. Mogą występować pojedynczo lub na wszystkich nogach, a ich charakterystyczną cechą jest specyficzne ciepło w miejscu opuchlizny oraz widoczne grudki okołostawowe. Zdarza się, że opoje nie dają innych objawów i są wyłącznie defektem wizualnym. Często nie powodują bólu i nie przeszkadzają koniowi w ruchu. Zdarza się jednak, że zwierzę może w ich wyniku odczuwać dyskomfort, a nawet ból, który będzie powodował charakterystyczną kulawiznę. Wówczas kluczowa jest szybka diagnoza problemu, w której z pewnością konieczna będzie pomoc specjalisty.

Opoje — najważniejsze przyczyny

Rodzajów opoi jest kilka i zależnie od typu, mają nieco inne przyczyny. Najczęściej spotykanym rodzajem są wodniaki przegubowe, które wynikają z zaburzonego krążenia krwi i limfy. Niektóre konie mają po prostu naturalną predyspozycję do powstawania tego rodzaju opuchlizny, a inne chorują na nią w wyniku urazu, infekcji lub pozostawaniem w bezruchu. Przyczyną może być także spożywanie dużej ilości wysoko treściwej karmy. Kolejny rodzaj tego typu schorzenia to wodniaki pochewki ścięgna, których przyczyną powstania jest z kolei zbyt intensywne treningi. Wodniaki pochewki maziowej powstają natomiast w wyniku wstrząsu lub naciągnięcia torebki stawowej.

Jak widać, przyczyn opoi może być mnóstwo — od nieodpowiedniej diety, zbyt małej lub zbyt dużej ilości ruchu oraz różnego rodzaju schorzeń czy urazów. Należy więc dokładnie obserwować każdego konia i w razie potrzeby, zgłosić się o pomoc do lekarza weterynarii. Warto jednocześnie pamiętać, że przy każdej okresowej wizycie specjalista powinien obejrzeć okolice stawów pęcinowych, szczególnie w przypadku koni, które już doświadczyły tego rodzaju schorzenia