Redukcja stresu i poprawa samopoczucia u konia
Podobnie jak ludzie, konie odczuwają stres i mogą z tego powodu mieć gorsze samopoczucie, co związane jest również z ich gorszą wydajnością, a także odpornością na różnego rodzaju choroby. Jak radzić sobie w sytuacjach stresowych, aby redukować ich negatywne skutki – o tym przeczytają Państwo w najnowszym artykule naszego bloga.
Jak redukować stres i poprawić samopoczucie u konia?
W momencie, gdy dochodzi do sytuacji, w której zwierzę jest przestraszone, zazwyczaj ciężko jeźdźcowi pozostawać zupełnie obojętnym na to, co się z nim dzieje. Skuteczną metodą pomocy w momencie, gdy koń zostaje poddany stresowi, warto więc pozostać jego przewodnikiem i pomóc w odprężeniu się, co pozytywnie wpłynie w dalszym czasie również na jego dobre samopoczucie.
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest niekaranie zwierzęcia. Naturalnym odruchem koni w momencie stresu jest bowiem ucieczka – od wieków w ten sposób chronił siebie przed czyhającymi niebezpieczeństwami i w przypadku wystąpienia niecodziennych sytuacji podczas jazdy, prawdopodobnie dokładnie w taki sposób będzie próbował radzić sobie z negatywnymi emocjami, aby je redukować.
Rolą jeźdźca jest zatem niereagowanie w sposób nagły i impulsywny na zmianę zachowania zwierzęcia. Najlepszym sposobem będzie po prostu kontynuowanie jazdy i kierowanie koniem w taki sposób, jaki był zaplanowany od samego początku. Stosując ten mechanizm, zwierzę uzna, że skoro jeździec nie potwierdza jego obaw, widocznie strach był nieuzasadniony i faktycznie nie trzeba się nim przejmować. W ten sposób niepokój jest szybko redukowany do minimum, a samopoczucie ulega poprawie. Wyczuwając szybsze bicie serca konia, które sygnalizuje o rosnącym stresie, można też zastosować inną technikę, czyli odwrócenie uwagi zwierzęcia od źródła niepokoju poprzez wykonanie dobrze znanego mu ćwiczenia. Dodatkowymi czynnościami, jakie można wykonać w przypływie nagłego stresu, jest mówienie do niego łagodnym tonem czy poklepanie po szyi.
Co jeszcze poprawia samopoczucie konia poza odpowiednią reakcją jeźdźca i redukcją niepokoju w razie sytuacji stresowych? Zdecydowanie optymalne warunki, w jakich zwierzę żyje — odpowiednia wielkość boksu, prawidłowa wietrzona stajnia, regularna aktywność i możliwość wyjścia na świeże powietrze czy zabiegi pielęgnacyjne, a także odpowiednie, dopasowane do jego indywidualnych potrzeb żywienie to czynniki, które wpływają na ogólny dobrostan zwierząt, zapewniając im komfort i dobre samopoczucie przez cały rok.